Pro zdraví i pro krásu
Dobrou zprávou je, že pro pěstování bylinek vám stačí i širší parapet. Co je ale často problém je to, že okna směřují jinam než na východ, nebo že se díváte třeba do vnitrobloku, takže do vašich oken nedopadá tolik denního světla, aby se tam dařilo třeba meduňce nebo levanduli. To ale neznamená, že byste nemohli mít vlastní bylinkový koutek. Čemu se bude dařit ve stínu? Třeba pažitce, petrželce, mátě nebo koriandru. Zejména pažitka je pro začátečníky naprosto skvělá, protože není potřeba ji ani sázet. Stačí vysázet semínka na mokrou vatu a občas navlhčit pomocí rozstřikovače. Stínomilné bylinky také perfektně obohatí nejen jídlo, ale i koktejly. Mojito bez máty by nebylo mojito, ale lístky koriandru se perfektně hodí třeba do margarity.
Chcete něco většího a lepšího než květináče s bylinkami? V obchodech se prodávají malé rostlinky chilli papriček, nebo si zkuste vypěstovat vlastní ze semínka. Chilli je další věc, která se perfektně hodí do nápojů, protože jim skoro bez práce dodá nový rozměr. Třeba koktejly, které jsou normálně jenom sladké, jsou najednou daleko větší zábava. Nebo vyzkoušejte truhlík s mrkvemi nebo s rajčaty. U těch ale musíte být opatrní, aby měla správné množství vláhy, protože jsou náchylná na vyschnutí. Takže když třeba jedete na dovolenou nebo i na víkend, požádejte někoho, aby se vám o ně postaral. Pokud máte v bytě málo světla, myslete také na to, že vysoká rajčata na okně vám budou ještě více stínit.
Nebojte se exotiky. Pomerančovníky nebo citronovníky jsou překvapivě nenáročné na údržbu, a pokud jim dokážete nabídnout dostatečně světlé místo, budou zajímavým doplňkem interiéru, provoní celé místo a ještě si pochutnáte. Někteří lidé také experimentují s pěstováním avokáda. K tomu vám stačí pecka, kterou necháte naklíčit ve vodě. Na internetu můžete najít i speciální sety, díky kterým bude pěstování hračka.