To už je pak ÄistÄ› jen o veliké smůle. Málokterý hotel bude Å™eÅ¡it jeÄenà dÄ›tà ve vedlejÅ¡Ãm pokoji, popÅ™ÃpadÄ› noÄnà zvuky erotických chvil v pokoji nad vámi. V penzionu se vÄ›tÅ¡inou již nedovoláte vůbec, protože majitel odjede a vypne mobil. A i kdyby jej zapnutý mÄ›l, Å™eÅ¡it to nebude. Zde se to musà dÄ›lat radikálnÄ›, buÄ to vyÅ™eÅ¡Ãte pane majiteli, nebo odjÞdÃme a penÃze chceme zpÄ›t. Pokud je to v lokalitÄ› s velkým zájmem, je to vÄ›tÅ¡inou majitele stejnÄ› jedno, protože vaÅ¡e penÃze už má a hned za vás najde náhradu. Takže, pokud si penÃze zpátky nevybojujete, má dvojà zisk, protože…
Ve středověku bylo všemu úplně jinak, než je tomu dnes. Otázkou ale zůstává, jestli je to dobře nebo špatně. Tehdy se totiž společnost rozdělila na velmi vzdělanou, kterou tvořilo duchovenstvo a výjimečně nějaký panovník (takovým panovníkem byl například Karel IV.) a na druhé straně stáli negramotní lidé, kteří se neuměli ani podepsat. Středověk ale lze označit za start vzdělanosti, jelikož velké množství univerzit bylo založeno právě v tomto období. První univerzita vznikla v Bologni a druhá v Paříži. Pozadu rozhodně nezůstaly ani Čechy, kde vznikla Karlova Univerzita. Kromě teologie se daly studovat i jiné obory jako bylo například právo nebo medicína. Mnohým by…
V jistém slova smyslu si unschoolingem prošel každý z nás. Vzpomínáte si, jak jste se naučili chodit? Asi ne, ani nás to nikdo cíleně neučil. Nicméně v momentě, kdy jste zjistili, že pro honění kočky po bytě nebo strhávání ubrusu by bylo výhodnější stát na dvou, jste se sami postavili. Také rané čtenářské pokusy mnoha dětí vycházejí v první řadě z touhy po samostatnosti. Zastánci učení neučením tvrdí, že podobně je možné přistupovat k celému vzdělávání. V období počítačů a všudypřítomných informací není nutné do dětí hustit kvanta dat, protože co budou potřebovat, to si najdou samy. Raději by škola…