Pestré využití obkladu z umělého kamene
Pracovní kuchyňská deska a obklad – nejčastější využití nachází umělý kámen právě zde. Ostatně, pilotní projekty prvních prototypů vyvíjené na počátku milénia tento materiál vyzdvihovaly v reklamních prospektech kuchyňských studií. Nejčastěji šlo o náhradu fádního a strohého keramického obkladu, který je sice nadčasový, ale tak trochu může působit sterilním dojmem, zvláště u nevhodně zvolené velikosti a vzoru obkladaček či panelů. Obklad z umělého kamene, jehož základ tvoří ryze přírodní materiál s pojivem ze syntetické pryskyřice, je velice zajímavým a vkusným doplňkem všech typů kuchyní.
Jídelní kouty a obývací pokoje – největší expanze tohoto typu obkladu přišla v roce 2006. Vzhledem k tomu, že je velice snadné tímto materiálem obkládat stěny svépomocí, se zájem o tyto výrobky rozšířil i v Česku. Výbornou reklamou byly praktické zkušenosti, pozitivní recenze na internetu a vzorové prodejny. Bytoví designéři jej doplnili vkusným keramickým či kamenným květináčem, vázou, miskou, svícnem – zvláště zajímavé jsou obklady z imitace břidlice v kombinaci s bílou či krémovou keramikou, světlým stolem a jídelní soupravou.
Parapety – kamenné desky, pravé nebo imitace, mohou vyzdobit interiér i v této formě. Náhrada stávajících dřevěných či plastových parapetů, zvláště u nově rekonstruovaných bytů při výměně starých oken, významně vyzdvihne celkový ráz místnosti. Velmi ovšem záleží na vhodné volbě vzhledu, aby ladil se svým okolím, zejména s nábytkem a podlahovou krytinou. Nebojte se na pomoc povolat bytového architekta, nebo se inspirovat některými zajímavými nápady na internetu.
Obklady stěn a schodiště – zajímavým doplňkem v interiéru jsou i podél schodiště nebo u některých stěn obytných místností, dokonce i ve formě samotné podlahy. Mějte však na paměti, že kámen navozuje poměrně chladnou scenérii, neobkládejte s ním příliš mnoho prvků. Ve finále tedy jen část stěny, výklenek, roh, apod., nikdy ne dvě nebo tři stěny současně, nebo kombinaci stěny a podlahy.