Peníze na stáří
Nikdo neví, zda tu bude do šedesáti, do osmdesáti, nebo do sta let. Peníze v důchodu jsou citelně menší, než byl tomu člověk zvyklý na výplatu v práci. Mladý člověk vnímá důchodový věk, jako dlouhou dobu a nemyslí na to. Jednou ale může zjistit, že je stáří klepe na dveře a on nemá našetřeno zhola nic. Podívejme se na nějaké možnosti, jaké nám trh nabízí.
· Penzijní spoření
je skvělé v tom, že jeho prostřednictvím si můžeme našetřit na důchod, a ještě vyděláme nějaké peníze na úrocích a státní podpoře. Minimum, pokud chceme získat státní příspěvek, je ukládat si měsíčně alespoň 300 Kč. Vždy je to lepší než nic, a i když mladý člověk nemyslí na své stáří, jednou bude rád, že si na něj spořil.
· Stavební spoření
Ačkoli, slovní spojení stavení spoření je matoucí, stále platí, že peníze našetřené tímto způsobem můžeme využít na cokoli. Stavební spoření je rovněž výhodné z důvodu toho, že v závislosti na naší výši finančního příspěvku, získáváme od státu úrok i státní podporu.
· Doma pod polštář tento
způsob je stále atraktivní pro mnoho starších lidí, ovšem je to nejvíce rizikové řešení. Hrozí tu vždy že nám někdo peníze ukradne, nebo že je utratíme za něco jiného.
· Podílové fondy, spořící účty
možností je více, než jen klasické stavební nebo penzijní spoření. Každý, v závislosti na své nátuře může zvolit produkt, který mu nejvíce sedí. Domluvte si schůzku s finančních poradcem a promluvte si o svých představách. Finanční poradce vám tak pomůže najít řešení šité na míru pro vaše potřeby.
Je jedno pro jaký způsob ukládání peněz se rozhodnete, ale jakmile si začnete vydělávat, je dobré myslet už i na své stáří. Ve dvaceti stačí ukládat i jen 100 kč měsíčně, ale ve 40, už je rozumné od 1000 kč výše. Spořit je zkrátka moc důležité a prospěšné. Peníze navíc se vám budou hodit jistě vždy.